Staff List

Iganga High School has a total of 137 staff members with 102 of these comprising of the Academic/Teaching Staff, the remaining 35 being Non-academic/Non-teaching Staff. 59 of these were posted by The Ministry of Education and Sports (MOES) while the remaining 65 are employed locally by the Board of Governors (BOG) plus the Parents and Teachers’ Association (PTA). (see summary table below.)

Categories Posted by MOES Employed by BOG/PTA Total
Academic 56 46 102
Non-academic 03 32 35
Total 59 65 137

Teaching Staff

We have a great team of hardworking instructors whose fabulous effort has led to the progress of Iganga High School. The school Currently has a total of 102 teaching staff members, with 56 on government payroll  while 46 are locally employed. (see table below for a full list)

NOTE: Click in the table then press the RIGHT or LEFT arrow keys on your keyboard (or swipe Left/Right) to navigate to the right or left of the table to reveal any invisible columns.

No.Name Sex Qualification Subjects
1Adikin Gloria Female B.E.D Business Educ
2Atiisa Richard Male B.E.D Maths/Geo
3Babirye Fatia Female B.E.D Geography
4Baganzi Paul Male B.E.D Agriculture
5Bakaywike Hassan Male B.SC.EDUC Computer Studies/Maths
6Bateganya Mubalaka Male B.E.D Physics
7Batukyaye Emmanuel Male B.E.D Biology/Chem
8Bidi Abubaker Male B.E.D Chemistry
9Busingye Jastine Female BA.Educ. Economics/Geo
10Byakuno Wilson Male DIP.EDUC Bio/Chem
11Dhakaba David Male B.SC.EDUC Physics/Maths
12Magaya Isaac Male B.Educ Eng/Literature
13Isabirye Awali Male B.E.D Physics
14Kabali Charles Male B.E.D Fine Art
15Kafiire Grace Male B.E.D Agriculture
16Kalema Charles Male B.SC.EDUC Mathematics
17Kasadha Boniface Male Dip.Educ Agriculture
18Admuva Richard male B.A.ED Business Educ
19Kayendeke Gladys Jenin Female B.AED Eng/Literature
20Kaluya Isaac Male B.E.D History/computer
21Awerimo Moses Male B.A.Educ Geography
22Kiyuba Emmanuel Male DIP.Edu Biology
23Kwagala Grace Female B.E.D C.R.E
24Kwagala Juliet Female B.E.D Computer studies
25Kyebakoze Hussein Male B.A.ED I.R.E/History
26Kyobiika Jonatha Male DIP.EDUC Bio/Chem
27Nagayi Agnes Female B.E.D CRE/Commerce
28Makamba Ibrahim Male B.E.D Chem/Maths
29Sebyala G William Male B.A.Educ Physics/Maths
30Mulabbi David Male Bsc.EDUC Physics/Maths
31Mulungwa Fred Male B.E.D Geography
32Kaziba Alexander Male B.E.D History
33Munaba Charles Male B.ED Bio/Chem
34Muwayi Abdul Majid Male B.A.ED I.R.E/History
35Obira Tagaba Stephen Male B.E.D History /Music
36Mwesigwa Paul Male B.E.D Geography
37Namukobe Jane Female DIP.EDUC History/CRE
38Ngobi Peter Male B.E.D Fine Art
39Ngundu Stephen Male Dip Educ Biology/Chem
40Alireki Chris Nkwanga Male B.E.D C.R.E
41Ogema Getrude Female B.E.D History/CRE
42Okwera Winfred Female B.E.D Fine Art
43Tibesungwa Mohamed Female DIP.EDUC Physics
44Pande Charles Male Dip.Educ Chemistry
45Tigawalana Elliot Male B.E.D Geography
46Tikyamulala Christine Female B.E.D English
47Kasinda Ezimaphance Male B.A.EDUC Economics
48Wafula.M. Wanyama Male B.E.D History/Geo
49Wafula Wilberforce Male B.E.D English
50Waiswa Godfrey Male MAE Economics
51Wandira Jonathan Male B.E.D Commerce
52Mutebi Ronald Male B.E.D Chemistry
53Mwanja Peter male B.A.Educ Mathematics
54Kibenge Valentine Male BSC.Educ Maths/Chem
55Isabirye Musa Male B.E.D Agriculture
56Nteeba Livingstone Male B.ED Bio/Chem
57Nsadha Stephen Male Dip Educ. Maths/Physics
58Boona Esther Female Dip Educ Mathematics
59Lukonge Aoron Male Dip Educ Chem/MTC
60Huuna Joseph Male Dip Educ Phy/Maths
61Ibanda Solomon Male Dip Educ English/Lit
62Bangire Richard Male Dip Educ Fine Art
63Rukundo Winnie Female BSC. Educ Biology/Chemistry
64Bhega Lightness Female B.E.D Swahili
65Leeta Frank Male Dip Educ Business
66Sikuku Suzan Female B.A.Educ Swahili
67Ngobi Peter Male BSC.Educ Bio/Chem
68Gitta Denis Male B.A.Educa Hist/CRE
69Kisambira Joshua Male Dip Educ Geog/CRE
70Lwigale Juma Male B.A.ED I.R.E
71Kiganira Musa Male B.ED Agriculture
72Mukose Joshua Male Dip.Educ Mathematics
73Mudhagi David Male B.E.D CRE/History
74Bamutaze Anthony Male Eng/Lit
75Mukama Paul Male BSC Educ Bio/Chem
76Yateesa Emannuel Male B.A.Educ English
77Namara Allen Female B.A.Educ Geo/Econ
78Wetiba Hakim Male B.A.Educ Economics
79Kategere peter Male B.E.D.Educ ICT / Economics
80Senge Sosan Male B.A.Educ F/Art
81Mubene Eria Male B.AEduc Hist/CRE
82Wanzu Yusuf Male B.A.Educ IRE/Econ
83Oduku Ronald Male Dip Educ Computer Studies
84Bwenene Scovia Female B.A.Educ Eng/Lit
85Wambereka Tom Male Dip Educ Maths/Geo
86Waiswa Farouk Male B.A.Educ IRE
87Akoth Cissy Female B.A.Educ CRE/Hist
88Kasaga Frank Male B.A.Educ Economics/ICT
89Tushemereire Provia Female B.A.Educ Geo/CRE
90Namukobe Agnes Female B.A.Educ Economics
91Butulemye Izaac Male Dip Educ Phy/Mathematics
92Ekotu Joseph Male Dip.Educ Agriculture
93Nairuba Juliet Female Dip Educ English/lit
94Maganda Samson Bugoma Male Bsc.Educ Mathematics/Phy
95Kisame Aggrey Male Dip.Educ Agriculture
96Magoola peter Male B E D
97Tibesungwa Nohamed Male BED
98Mwanda Idhuma Male Dip. Educ History/IRE
99Mpadwa Moses Male BED Chemistry/Biology
100Ndawula Henry Male BED Biology
101Mugoya paul Male BED
102Mukooba Joel Male BSC.Educ Mathematics/Computer

Support Staff

No.Name Role
1Namambwe Aidha School Bursar
2Naisikwe Hellen Secretary (Administration)
3Buyinza Stella Secretary (Examinations)
4Kalulu Ibrahim Office clerk
5Nyiiro Paddy Accounts Clerk
6Basalirwa Sam Librarian
7Nandhubu Robert Laboratory Attendant
8Igomba Samuel Laboratory attendant
9Mulumba Faizo Computer Laboratory attendant
10Kintu Faizo School Caterer
11Kawanguzi Lovisa School Nurse
12Nakazani Esther School Nurse
13Musinguzi Cleo Warden
14

Group Employees

No.Name Role
1Balikowa Simon Askari
2Basalirwa Samuel Askari
3Nakiranda Irene Askari
4Nangobi Janet Askari
5Kalyowa Arajab Askari
6Mugabane Geofrey Cook
7Naigaga Zauja Cook
8Mbalule David cook
9Kagodha James Cook
10Nandhego Rose Cook
11Tibita Ramathan Cook
12Namwase Winnie Cook
13Kamya Sande Driver
14Nakato Rebecca Tea Girl
15Nabirye Hasifa Matron