Students’ Leadership

The school has students’ leaders. These form the Prefects’ Body. Our students are also members of the Uganda National Students’ Association (UNSA). The school therefore has got a UNSA Council. Each stream is represented on the UNSA Council by two members, a male and a female.

Below are the current (2012/2013) members of the Prefects’ Body and UNSA Council as elected by the students’ body on Thursday, June 20, 2012. They are charged with different responsibilities

Prefects Body 2012/2013
No Post Name Gender Class
1 HEAD PREFECT TUMWEBAZE DAVIS Male S.5.A
2 ASSISTANT HEAD PREFECT SANGO VICENT Male S.3.G
3 HEAD GIRL NAKAYIMA BAHIA Female S.5.S
4 ASSISTANT HEAD GIRL NALUYIMA CATE Female S.3.G
5 LIBRARY AND INFORMATION PREFECT NAMATOVU DIANAH Female S.5.A
6 ASST. LIBRARY AND INFORMATION PREFECT NALUBEGA DAISY MERCY Female S.3.G
7 COMPOUND/SANITARY & HEALT PREFECT NTUMBA STEVEN Male S.5.A
8 ASST.COMPOUND/SANITARY & HEALTH PREFECT KUTESA VIVIAN Female S.1.Y
9 HEAD FORM CAPTAIN OPATA AMBROSE Male S.5.A
10 ASSISTANT FORM CAPTAIN KAFUMA FAMAN Male S.3.G
11 WATER AND ENERGY PREFECT NAIKA BAKER JONATHAN Male S.5.A
12 ASSISTANT WATER AND ENERGY PREFECT LUKWITA MOHAMMED Male S.3.G
13 GAMES AND SPORTS PREFECT NANGOBI EVA Female S.5
14 ASSISTANT GAMES AND SPORTS PREFECT BETUNDA YASIN Male S.3.G
15 DISCIPLINARY PREFECT MPAULO ABDUL HAMAN Male S.5.A
16 ASSISTANT DISCIPLINARY PREFECT KIMUMWE GEORGE Male S.2.G
17 RELIGIOUS AFFAIRS AND MORALS PREFECT KAWESA ABDUL S Male S.5.S
18 ASSIST. RELIGIOUS AFFAIRS AND MORAL PREFECT MUKYALA SHARON RONAH Female S.2.R
19 ENTERTAINMENT PREFECT OBBO MOSES Male S.5.A
20 ASSISTANT ENTERTAINMENT PREFECT WANGUBO MOHAMMED Male S.3.B
21 ACADEMIC PREFECT MENYA FAROOK S Male S.5.S
22 ASSISTANT ACADEMIC PREFECT KAMANYA AARON Male S.3.G
23 MESS PREFECT MUSOBYA BRIAN JESSEY Male S.5.S
24 ASSISTANT MESS PREFECT MULYAMBUZI FALUKU Male S.3.B
25 FURNITURE PREFECT OTHIENO JULIUS Male S.5.S
26 ASSISTANT FURNITURE PREFECT TATUMWA DESMOND Female S.1
27 TIME KEEPER LOROT BETTY WINNIE Female S.1.R
28 ASSISTANT TIME KEEPER SAMANYA K SIMON Male S.1.R
29 HOSTEL PREFECT BOYS ERIMIRWA JAMADAH Male S.5.A
30 ASSISTANT HOSTEL PREFECT BOYS OMUKAGA RICHARD Male S.2
31 HOSTEL PREFECT GIRLS NANGOBI TEDDY Female S.5.A
32 ASSISTANT HOSTEL PREFECT GIRLS KYOBULA LILIAN Female S.3
33 COMPUTER PREFECT KASULE PAUL Male S.5.A
34 ASSISTANT COMPUTER PREFECT HAWA JAMAL Female S.3.G
UNSA Class Councillors 2012/2013
No Name Gender Class Other Responsilbility
1 KILEMA FAIZO Male S.5.A
2 NAMUTAMBA MIRIA Female S.5.A
3 NAIDUKIRA ESTHER Femle S.5.S
4 KASANGO MICHEAL JACKSON Male S.5.S
5 ORISA PIUS Male S.3.G
6 MAGOOLA HALIMA Female S.3.G
7 KAKAIRE ASHIRAF Male S.3.R
8 KAUMA HUMAIMA Female S.3.R
9 LUBEGA MICHEAL Male S.3.B
10 NAKAYE SOPHIE Female S.3.B
11 MUSIMAMI RAMARATHAN Male S.2.G
12 NAKABUYE EDITH Female S.2.G
13 WAISWA HENRY Male S.2.R
14 NAKATO JANIPHER Female S.2.R
15 IZIMBA ESTHER Female S.2.B
16 NSUBUGA ABUBAKERI Male S.2.B
17 MULERO ABEDI Male S.1.R
18 KEMIGISHA JANET Female S.1.R
19 HUSSEIN FAZIRI Male S.1.G
20 APIO REBECCA Female S.1.G
21 ISIKO EMMANUEL Male S.1.Y
22 MUKAMBA MOREEN Female S.1.Y
23 KINTU IVAN Male S.1.B
24 KAGONA BETTY Female S.1.B